برنامه نویسی ++C – شروع کار | بخش دوم

ادامه ی بخش اول

نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ ، تری دی مکس ، مایا ، الستریتور  تمامی اینها با زبان سی ++ نوشته شده اند. نرم افزارهای مهندسی مانند اتوکد ، کتیا و سایر نرم افزار ها تقریبا تماما با سی++ نوشته شده است.

با سی++ تقریبا می توانید هر نرم افزاری بنویسید. این بستگی به قدرت تخیل شما و مهارت شما در این زبان دارد مهمترین قابلیت زبان سی++ شی گرایی است

شی گرایی را در بخش قبل مختصری توضیح دادیم. شی گرایی به وسیله ی کلاس ها پیاده سازی میشود. کلاس و اشیاء مفاهیمی بسیار نزدیک به هم هستند که غالبا دچار اشتباه در مورد مفاهیم کلاس  و شی رخ میدهد. در مورد کلاس ها جلوتر توضیحاتی خواهیم داد.

زبان سی ++ یک زبان قابل حمل است. قابلیت حمل یعنی چه. یعنی برنامه ای که شما به زبان سی++ نوشته اید قادر است در بسیاری از ماشین ها کامپایل شده و اجرا شود. البته نوشتن برنامه های قابل حمل خیلی راحت هم نیست. مقوله های مهمی از جمله ابزارهای استفاده شده در برنامه، کتابخانه های استفاده شده، در برنامه های با رابط گرافیکی GUI نوع رابطهای گرافیکی استفاده شد و غیره…

کتابخانه (Library ) های گسترده ای برای کار در سطح وسیعی  به زبان سی ++ موجود است. تقریبا در هر موردی از علم کامپیوتر که شما نیاز به کدهایی برای استفاده نیاز داشتید به زبان سی++ یافت میشود.

شما با چارچوبهای کاری (Framework) های مانند Qt قادر هستید تقریبا برای تمامی سیستم عامل های عمده یک بار برنامه بنویسید و با کمترین تغییرات آنرا روی بقیه سیستم عامل ها کامپایل کرده و اجرا کنید.

کدهای تولید شده به وسیله ی زبان سی++، Native یا بومی هستند. یعنی هر جا آنرا کامپایل کنید به کدهای زبان ماشین سیستمی که رو آن کامپایل کردید تبدیل میشوند. این کدهای قابلیت اجرا با سرعت بسیار بالا را دارند.

 

برای انجام کارهایی که گفته شد نیازمند داشتن مهارت در برنامه نویسی س++ داریم. من هم مانند شما در حال یادگیری این زبان هستم. پس باهم این زبان را یاد خواهیم گرفت و از قدرت آن استفاده خواهیم کرد. به امید روزی که با این زبان قدرتمند برنامه های تجاری بزرگ بنویسیم.

در بخش بعد آموزش این زبان رو شروع خواهیم کرد. پس تا بعد.

2 thoughts on “برنامه نویسی ++C – شروع کار | بخش دوم

 1. آهاااااااان …
  ای خدا خیرت بده من خیلی واسم سوال بودم ک مطمئنشم
  آقا این برنامه های فلان فلان ب چ زبانی ان
  و چ زبانی مرجمع و جامع هستشت
  ینی آقا خیلی از برنامه ها مثل همین فتوشاپ (با اون مثلا تقریبا عظمتش) با C++ نوشته شده ؟؟

  • admin says:

   برنامه های بزرگ از زبان های مختلفی استفاده می کنن. مثل فتوشاپ. ولی بخش اصلی اونها معمولا به زبان سی یا سی++ نوشته میشه که قدرت پردازشی بالایی داره و یک زبان Native هست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">